Vår vinresa går till Franken som ligger i Bayern och är ett av Tysklands bästa vinområden, här görs härliga vita viner på bl.a. druvorna Silvaner och Riesling, bra röda viner på Pinot Noir med flera. Vi ska bo fint 4 nätter i Schweinfurt intill floden Main, här kan vi se dom stora flodbåtarna slussa utanför hotellet. I huvudorten Würzburg blir omhändertagna av svensktalande Maria. Vi ska besöka medeltida staden Rothenburg, I Bamberg ska vi besöka ölbryggeri med provsmakning mm. I Volkach tar Martha med oss på guidad tur bland vingårdar med vinprovning.
Onsdag: Tidig start från Örebro och via båtar i Helsingborg och Rödby är vi i Tyskland på em. Vårt mål Bad Oldesloe når vi på kvällen där vi checkar in på God Morning + gemensam middag på hotellet.
Kanske lite samvaro i hotellets bar kan vara trevligt innan sängen lockar efter en lång härlig dag i bussen ca. 75 mil
Torsdag: Efter riklig tysk frukost stiger vi åter ombord på vår buss för vidare färd söderut. Med lämpliga stopp för lunch och bensträckare anländer vi på em. till vårt fina Mercure Hotel Maininsel där vi ska bo 4 nätter och har bra utgångsläge för våra utflykter. Kanske en promenad längs floden kan vara skönt innan vi träffas och äter middag tillsammans på hotellet. 52 mil
Fredag: Efter en god nattsömn och stärkande frukost ska vi besöka Würzburg som är huvudort i Franken området. Vi åker först till den lilla orten Veitshöchheim, här börjar vi med ett besök i slottsträdgården vid det gamla Rokokopalatset, sen har vi bara en kort promenad ner till Floden Main där båten väntar som ska ta oss in till Würzburg. Båtturen tar ca. 45 min. Efter vi stigit av båten har vi ca. 700 m. promenad till Julius Spital Weingut där vi blir serverade en lättare lunch inkl. vinprovning av 6 sorters vin. Välmående efter vinprovning går vi gemensamt ca. 4-500 m. in mot centrum där vi får fri tid innan vi kör tillbaka till vårt hotell för att smälta dagens upplevelser och sedan träffas vi igen för att äta middag.
Lördag: Utvilade och mätta efter frukost kör vi idag till den romantiska och medeltida staden Rothenburg o.d Tauber. Här går vi tillsammans in till torget innanför dom gamla murarna, egen tid och lunch innan vi återigen träffas för att prova 5 viner på Glocke Weingut, vi har sedan bara en kort promenad tillbaka till bussen för att köra åter till vårt hotell i Schweinfurt.
För dom som vill finns tid för en promenad eller ta igen sig lite innan vi träffas för att äta middag tillsammans på hotellet.
Söndag: Efter stärkande frukost ska vi idag köra österut mot staden Bamberg, denna fina och härliga tyska stad är en riktig pärla, dess centrala delar är upptagna på Unescos världsarvslista. Staden bjuder på medeltida historia, vindlande gränder, vackra slott och rökig öl. Här ingår lunchen och provsmakning av tre öl på Klosterbraeu. På vägen tillbaka till vårt hotell ska vi besöka den lilla vinbygden Volkach, här tar Martha med oss på en guidad tur med vinprovning på sin vingård Weinbau Gehring.
Måndag: Efter frukost checkar vi ut och kör norrut förbi bl.a. Kassel och Hannover innan vi kommer fram till vårt stop over Hotel Holiday Inn Lübeck. Efter gemensam middag på hotellet somnar vi gott efter händelserika dagar i vinland. 58 mil
Tisdag: Frukost och via tysk gränshandel kör vi genom Danmark hemåt. Tack o hej med ljuva o ”vinlande” minnen i bagaget.
Resa med vår bekvämaste turistbuss
Båtresor, vägavgifter, utlandsmoms. 6 nätter del i dubbelrum med frukost, 6 middagar.
Samtliga utflykter, vinprovningar, öl provning, 2 luncher.
Tillägg:
Enkelrum 2 150 :-
Avbeställningsskydd: 400 :-
Ladda ner som pdf fil för utskrift
Bokning: på nedan knapp
eller på mail
Frågor Björn tele: 070-586 00 39
Avresa datum | 2025-08-13 |
Hem datum | 2025-08-19 |
Max resenärer | 50 |
Pris | 12,395.00 |
© 2024 Buss&Trafik AB | by WebbMan